Mudanya

Mudanya

Okunma Sayısı: 986

Bursa’nın 25 km. kuzeybatısında ve Marmara Denizi kıyısında yer alan Mudanya temiz havası ile yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı bir merkezdir.

Gemlik Körfezi’nin güneyinde yer alır .Zeytin, mandalina ve limon ağaçlarıyla bezenmiştir dört bir yanı. Milli tarihin önemli yapı taşlarından biri olmayı başarmış bir kasabadır. Mudanya’da doğal güzelliklere sahip denize girilebilen yerler eski Rum yerleşimleri olan Siye (Kumyaka) ve Trilya (Zeytinbağ)’dır. Altıntaş – Eşkel arasındaki sahili mutlaka görmeden geçmeyin. Eşkel sahilinde yürüyüş ve kamp yapılabilir.

Osmanlı evlerinin en güzel örneklerini sergileyen Tarihi Mudanya Evlerini görmeden, Mudanya Mütareke Müzesini gezmeden, Mudanya’ya 10 km. uzaklıkta yer alan sahil kasabası Tirilye’ye uğramadan, çarşaf böreği, cevizli lokum ve balık yemeden sakın dönmeyin. Mudanya’nın 1 km güneydoğusunda bulunan ve Britanyalılara ait olan antik kent Myrlea ve 780-797 yılları arasında Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yapılmış olan Kumyaka Kilisesi’de görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Yorumlar
Yorum Yap